Објавено на:

И покрај санкциите Русија и Белорусија ефективно соработуваат, вели Путин

t

И покрај санкциите, Русија и Белорусија ефикасно соработуваат, рече претседателот Владимир Путин во својата честитка по повод Денот на единството на народите на двете земји, што му ја испрати на својот колега Александар Лукашенко, а соодветната телеграма беше објавена на Веб-страница на Кремљ.

„И покрај невидениот притисок на санкциите однадвор, ние ефикасно ги координираме напорите на меѓународната сцена, на полето на одбраната и безбедноста и успешно спроведуваме програми насочени кон зајакнување на финансискиот, економскиот, научниот и технолошкиот суверенитет“, се вели во честитката. .

Путин, исто така, истакна дека Русија и Белорусија систематски ја прошируваат заемно корисната соработка, енергично подобрувајќи ги механизмите на државата Унија. Претседателот изјави дека е уверен во натамошното градење на сојузничките врски меѓу братските народи.
Шефот на државата и на Лукашенка му посака добро здравје и успех, а на граѓаните на Белорусија – среќа и просперитет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Путин со коментар за конфликтот во Нагорно-Карабах

Москва прави се` за да се заштитат…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…