Објавено на:

И Русија се пишмани: Украина не смее да стане дел ниту од ЕУ

t

Членството на Украина во ЕУ сега е неприфатливо за мировниот договор – Русија

Русија го смени ставот за перспективите на Украина за членство во ЕУ и сега не може да биде дел од каков било мировен договор, изјави заменик постојаниот претставник во ОН Дмитриј Полјански.

„Ситуацијата се промени по изјавата на г-дин Борел дека „оваа војна треба да се победи на бојното поле“ и по фактот дека Европската унија е лидер во испораката на оружје [на Украина]“. изјави дипломатот.

Останува малку место за дипломатијата во конфликтот, призна Полјански, делумно поради напорите на Западот да ги продолжи непријателствата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Протести во Приштина: Албанците им порачуваат…

Во американската амбасада во Приштина во моментов…

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

Демерџиев му кажал на Спасовски: Говорот на…

Република Македонија, односно Оливер Спасовски ветил дека…

Груби притиска: Или сте за ЕУ, или…

Нема повеќе време, ниту простор за калкулации…