Објавено на:

И Русија се пишмани: Украина не смее да стане дел ниту од ЕУ

t

Членството на Украина во ЕУ сега е неприфатливо за мировниот договор – Русија

Русија го смени ставот за перспективите на Украина за членство во ЕУ и сега не може да биде дел од каков било мировен договор, изјави заменик постојаниот претставник во ОН Дмитриј Полјански.

„Ситуацијата се промени по изјавата на г-дин Борел дека „оваа војна треба да се победи на бојното поле“ и по фактот дека Европската унија е лидер во испораката на оружје [на Украина]“. изјави дипломатот.

Останува малку место за дипломатијата во конфликтот, призна Полјански, делумно поради напорите на Западот да ги продолжи непријателствата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Захарова: Загрижениот Запад им праќа на украинските…

Малку е веројатно дека на Запад се…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…