Објавено на:

И САД се спремни да преговараат со Русија но имаат еден услов

t

САД се подготвени да преговараат со Русија доколку руските трупи се повлечат од Украина. Ова го изјави американскиот заменик-државен секретар за политички прашања Викторија Нуланд во интервју за „Ехото на Москва“.

– Доколку тој (Путин) е подготвен да ги повлече своите војници од Украина, ако е подготвен сериозно да разговара со нас дека оваа војна мора да заврши, ние сме подготвени да разговараме со него доколку е тоа така, истакна Нуланд.


Таа, исто така, нагласи дека САД ги одложуваат редовните нуклеарни вежби за да не придонесат за ескалација во момент на воени дејствија во Украина.

– Не го подигнавме нивото на нуклеарна безбедност во САД, нашата цел е да ја смириме ситуацијата. И генерално ги одложивме нашитенуклеарни вежби – оние што обично ги правиме четири пати годишно – затоа што сакаме да постигнеме деескалација, изјави Нуланд.

– Во приватни разговори со Кремљ секогаш велиме дека нуклеарното оружје никогаш не треба да се користи. Знам дека сите руски граѓани се согласуваат со нас во таа смисла, додаде американскиот заменик-државен секретар за политички прашања.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД отстранија пет екстремистички групи од листата…

САД денеска отстранија пет екстремистички групи од…

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

САД навестуваат дека уште некое време во…

Повторно иста приказна: САД обезбедуваат 119 милиони…

САД обезбедуваат 119 милиони долари на вакцини…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…