Објавено на:

И Словачка си легна на брашното: Ќе направиме се за да добиеме руски гас

t

Словачка ќе направи се за да добие руски гас.

Следната исплата за гас од Русија е планирана за 20 мај, а Словачка ќе направи се за да испорача гас на земјата, изјави министерот за економија на Словачка, Ричард Сулик.

„Следната исплата на „Гаспром“ е планирана за 20 мај. Дотогаш има уште време да се преговара со „Гаспром“ на таков начин што тоа што сега се случува во Бугарија или Полска да не се случи. „Ќе направиме се Словачка да добие гас и населението и економијата да имаат доволно од него“, рече словачкиот министер.

Според Сулика, Владата во моментов работи на изнаоѓање решение за намалување на стапката на раст на цените на бензинот, особено за населението. Меѓу другото, наведе тој, се разгледува и прашањето за укинување на таксата за гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ова нема крај: Цените на гасот во…

Цените на гасот во Европа го започнаа…

Ќе се греат на сончева светлина: Русија…

Рускиот државен Гаспром драстично ја намалува испораката…

Извозот на гас на „Газпром“ падна за…

Рускиот гасен гигант „Газпром“ соопшти дека неговиот…

Ракетиран тунелот под Карпатите што ги сврзува…

Од Црното Море бил извршен ракетен напад…

„Во моментов нема индикации дека ќе престане…

Откако руската државна компанија „Гаспром“ денеска ја…