И Стево го “забетонираа” ама како северномакедонски претседател!

t

Познатата американска телевиција Си-Ен-Ен го нарече македонскиот претседател Стево Пендаровски северномакедонски претседател.

Претходно францускиот претседател Еменуел Макрон не нарече северномакедонци.

-Ќе продолжиме со тоа, се водат преговори со бугарската и северномакедонската страна со цел да го решиме тој договор во следниве неколку денови и сите се подготвени да се формализира одлуката, би сакал да се заблагодарам на бугарскиот премиер коалиционите партнери и опозицијата кои гласаа тоа да помине, честитки за Северномакедонците, имаат уште работа, но напредокот е сепак значителен, рече Макрон.

И бугарскиот премиер во оставка, Кирил Петков го користи тој термин.

-Северномакедонските партии протестирале против францускиот предлог кој е голем успех за бугарската влада. Ако Северна Македонија се согласи со францускиот предлог, во Уставот на Северна Македонија ќе влезат Бугарите пред да почне преговарачкиот процес, изјави Петков.

Бујар Османи пак мораше да ја објаснува својата преведувачка бидејќи, како што вели тој во германската терминологија било логично ако државата е Севрна и ние да бидеме Северномакедонци.

– Дали има посебна северномакедонска нација, посебна од бугарската и дали постои бугарско малцинство оти тоа би значело  оти тоа би значело дека постои посебна северномакедонска нација? Преводот е погрешен, оти таква е германската терминологија, изјави Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Стево го “забетонираа” ама како северномакедонски…

Познатата американска телевиција Си-Ен-Ен го нарече македонскиот…

Пендароски како прав татко на нацијата: Го…

По Министерството за надворешни работи, и претседателот…

Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот косовски…

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните…

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорките на…

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими амбасадорките…

Пендаровски заинтересиран за Роналдо, ги пофали македонските…

Денеска во Давос, претседателот на Република Македонија,Стево…