Објавено на:

И “султанот” ќе си легне на брашното? Шведска добила “позитивни сигнали” од Анкара за членство во НАТО

t

Шведската премиерка Магдалена Андерсон рече дека добила „позитивни сигнали“ од Анкара за членството на Шведска во НАТО за време на викендот разговори со турскиот претседател Таип Ердоган, но таа рече дека разговорите за ова прашање ќе потраат некое време.


„Од самиот почеток добивме позитивни сигнали од Турција за тоа како тие ќе гледаат на апликациите на Шведска и Финска за влез во НАТО. Сега водиме дијалог. Ќе продолжи, и јас со нетрпение го очекувам“, Андерсон. рече во интервју за агенцијата.ТТ, додавајќи дека „дефинитивно ќе и треба одредено време“ на Турција да ја „пушти“ Шведска во НАТО.Претходно „Фајненшл тајмс“ напиша дека Турција го блокирала почетокот на процесот на разгледување на апликацијата за влез на Финска и Шведска во НАТО. Ердоган рече дека Анкара не може да каже „да“ за членството на Финска и Шведска во НАТО, бидејќи не може да верува во нивните гаранции за односите со претставниците на Работничката партија на Курдистан, забранети во Турција. Ако Турција се согласи, НАТО, според Ердоган, „нема да биде безбедносна организација, туку ќе стане место каде што ќе има многу претставници на терористите“. Земјите не можат да бидат прифатени во сојуз без едногласна согласност од сите нејзини членки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама потврди: Дел од новото пристаниште во…

Албанскиот премиер Еди Рама потврди дека дел…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Турците се пофалија: “Бајрактар” успешно лансираше ракета…

Ударното беспилотно летало (БПЛА) на турското производство…

Ердоган: Ќе ја направам турската војска број…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека…

Заменикот МНР на Русија: Само болни луѓе…

Русија се надева на „разумно решение“ на…