И Трас како “нашите” функционери, не ја дава фотелјата: Јас сум борец кој не се откажува

t

Британската премиерка Лиз Трас изјави дека е „борец кој не се откажува“ додека се обидува повторно да воспостави авторитет над Конзервативната партија во услови на се почести медиумски извештаи дека се интензивираат повиците за нејзина смена.

Трас се обидува да собере поддршка во партијата, откако беше принудена да се откаже од планот за намалување на даноците, поради што некои конзервативни пратеници побараа нејзина смена од лидерската функција само неколку недели по преземањето на премиерската функција.

Таа призна дека нејзините радикални економски планови отишле „премногу далеку и пребрзо“ откако инвеститорите им свртеле грб на фунтата и државните обврзници.

Но, бидејќи каматните стапки растат и официјалните бројки покажуваат дека инфлацијата е највисока во последните 40 години, Трас – избрана од конзервативните пратеници со ветување дека ќе ги намали даноците и ќе ја одржи јавната потрошувачка – се соочува со битка да ја убеди јавноста и нејзината партија дека може да одговори на кризата со трошоците за живот.

Анкетите покажуваат дека конзервативците заостануваат околу 30 поени зад главната опозициска Лабуристичка партија, а нејзиниот рејтинг е катастрофален.

– Јас бев многу јасна дека се извинувам и оти направив грешка, им рече Трас на опозициските пратеници додека одговараше на прашања во парламентот. „Јас сум некој кој е подготвен да се соочи со тоа. Подготвена сум да донесам тешки одлуки“, додаде Трас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…

Русија: Британија бара помош за смртните казни…

Рускиот амбасадор во Лондон во вторникот изјави…