И Французите штедат: Ајфеловата кула повеќе нема да свети

t

Осветлувањето на познатата Ајфелова кула во Париз најверојатно ќе се исклучи порано од вообичаено, за да се заштеди енергија, а зад овој предлог стои градоначалничката на француската престолнина Ан Идалго.

Како што пренесува магазинот „Журнал ди диманш“, градоначалничката оваа недела пред градските власти ќе презентира план со кој ќе се намали потрошувачката на струја поради енергетската криза во Европа.

Светлата околу кулата ќе бидат исклучени околу 23:45 часот, а има повеќе од 300 проектори кои ќе ја осветлуваат главната туристичка атракција на градот.

Во текстот се додава дека доколку предлогот биде усвоен, потегот ќе биде посимболичен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција ги потроши залихите? Нема повеќе оружје…

Франција неформално признава дека повеќе не може…

Франција испрати нов контингент на воена помош…

Франција испрати нов контингент на воена помош…

Случајност или не? Нападот во Турција се…

Денешниот терористички напад со бомба во центарот…

Макрон дециден: Франција мора да биде независна…

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави вчера дека…

Француски европратеник: Ако Србија воведе санкции за…

Пратеникот на Европскиот парламент од Франција, Тиери…