И Центар Жупа го постигна цензусот за избор на градоначалник

t

До 17 часот, излезноста на гласачите на изборите за градоначалник во Маврово и Ростуше изнесува 44 отсто, a во Центар Жупа 41,71 отсто, со што исполент е цензусот за минимален одѕив од една третина за изборите да бидат успешни.

Во Тетово на изборите за совет во општината, до 17 часот излегле 27,79 гласачи, информира Државната изборна комисија.

Право на глас имаат вкупно 101.174 гласачи, од кои 84.072 во Тетово, 7.154 во Центар Жупа и 9.948 во Маврово и Ростуше.

Во Маврово и Ростуше се гласа на 39 избирачки места, во Центар Жупа на 16, а во Тетово на 117 избирачки места.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уставниот суд поведе постапка за Одлука со…

Уставниот суд на седница одлучи да поведе…

Почна препукувањето кај Републиканците: Трамп го предупреди…

Доналд Трамп го предупреди гувернерот на Флорида,…

Бојко Борисов победи и во Македонија

Најголем број гласови од оние што вчера…

Каде исчезнаа “македонските Бугари”? 461 гласале на…

Мал број на Бугари во Македонија вчера…

Божиновски: На изборите во Бугарија води СДСМ!

Денеска во Бугарија се одржаа предвремени парламентарни…