И Црна Гора е пред нас: Минималната плата 450 евра од јануари

t

Собранието на Црна Гора ги усвои измените на Законот за работни односи, според кои минималната плата во таа земја од јануари 2022 година ќе изнесува 450 евра.

За предлог-законот на црногорската влада гласаа 50 пратеници, а 27 беа воздржани. Овој закон е дел од програмата „Европа сега“, објавија црногорските медиуми.


Собранието утврди итноста на законот да стапи во сила со денот на објавувањето во Службен весник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Синдикатите попладнево на штрајк во Скопје, бараат…

Првомајскиот протест на ССМ започна попладнево во…

Синдикатот на полицијата бара вредноста на еден…

Моментално платата на полицискиот службеник изнесува околу…

Петков ќе донира една негова плата во…

Бугарскиот премиер Кирил Петков во објава на Фејсбук напиша…

Одлична вест за вработените од МВР: Исплатена…

Денеска, (29.03.2022) на 5.897 вработени во МВР,…

Груби се пожали: Земам најниска плата како…

Мојата плата како вицепремиер е 70.000 денари,…