Објавено на:

И члеството на Украина во ЕУ сега е неприфатливо за мировниот договор

t

Русија го смени ставот за перспективите на Украина за членство во ЕУ и сега не може да биде дел од каков било мировен договор, изјави заменик постојаниот претставник во ОН Дмитриј Полјански.

„Ситуацијата се промени по изјавата на г-дин Борел дека „оваа војна треба да се победи на бојното поле“ и по фактот дека Европската унија е лидер во испораката на оружје [на Украина]“, изјави дипломатот.

Останува малку место за дипломатијата во конфликтот, призна Полјански, делумно поради напорите на Западот да ги продолжи непријателствата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Струмица вечерва меѓу најзагадените градови во светот

Струмица вечерва е меѓу најзагадените градови во…

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…