Објавено на:

И члеството на Украина во ЕУ сега е неприфатливо за мировниот договор

t

Русија го смени ставот за перспективите на Украина за членство во ЕУ и сега не може да биде дел од каков било мировен договор, изјави заменик постојаниот претставник во ОН Дмитриј Полјански.

„Ситуацијата се промени по изјавата на г-дин Борел дека „оваа војна треба да се победи на бојното поле“ и по фактот дека Европската унија е лидер во испораката на оружје [на Украина]“, изјави дипломатот.

Останува малку место за дипломатијата во конфликтот, призна Полјански, делумно поради напорите на Западот да ги продолжи непријателствата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Над 3.000 странски работници веќе се во…

„Квотата од 5000 странски работници е пополнета…

Стана 100 евра поскапо да се добие…

Таксата за добивање адреса во Ќустендил за…

МОН одобриле нови учебници за средно образование,…

Во 2022 година Педагошката служба одобри стотина…

Паника во Бугарија: Десетици дојави за бомби…

Десетици училишта во Софија, Варна и Бургас…

Лога најавува дека уставните измени можеби нема…

Преамбулата на Уставот со внесување на помалите…