И Швајцарија ги ублажи мерките, нема повеќе кaрaнтин и работа од дома

t

Швајцарија денеска ќе започне со ублажување на анти-мерките, бидејќи се покрена загриженост дека зголемувањето на бројот на пациенти поради високо заразниот вид омикрон може да доведе до репресии на здравствениот систем.
Правилата за карантин и работните налози од дома ќе завршат утре, се додава.

Владата размислува за дополнително ублажување на мерките преку консултации со локалните власти, објави Ројтерс.


-Владата забележа позитивен тренд во болниците: и покрај рекордните бројки на дневна основа, болниците не се пренатрупани, а има повеќе болнички кревети во одделите за интензивна нега, соопшти владата.

Како причина за вакво нешто, владата наведува дека веројатно се работи за тоа што мнозинството од населението има имунитет, делумно поради вакцинација или лежење.

-Има се повеќе знаци дека акутната криза наскоро ќе заврши и дека ендемската фаза може да започне, соопшти швајцарската влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија од 1 јули ќе ги наплаќа…

Германија ќе започне да ги наплаќа брзите…

Хрватскиот МНР позитивен на корона, ќе одат…

Гордан Грлиќ Радман, министер за надворешни и…

72 новозаразени, од кои 8 реинфекции, 35…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

60 новозаразени, двајца починати е денешниот Ковид…

Во последните 24 часа, регистрирани се 60…

Што се случува? Затворен воздушниот простор над…

Швајцарскиот воздушен простор моментално е „затворен до…