Објавено на:

Кавга во ЕУ: Макрон ја обвини Велика Британија – Не ги исполни големите изјави за помош на украинските бегалци

t

Францускиот претседател, Емануел Макрон, ја критикуваше владата на Велика Британија, за тоа што не ги исполнила своите „големи изјави“ за помагање на оние коишто бегаат од Украина.

Зборувајќи на крајот на Самитот на ЕУ во Версај, Макрон ја поздрави промената на британската политика, која следува по широко распространетите осуди за британскиот одговор на кризата.

Повеќе од 2,5 милиони луѓе ја напуштија Украина, што е најголема бегалска криза во Европа по Втората светска војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…

Повеќе од три милиони бегалци се вратиле…

Повеќе од три милиони украински бегалци веќе…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Џонсон на Самитот Г7: Мора да…

Денеска беше одржан Г7 самитот во замокот…

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…