Објавено на:

Каде му е крајот, загина 15-годишник и уште три лица ранети во престрелка во Вашингтон

t

15-годишно момче загина, а уште три лица се ранети, меѓу кои и еден полицаец, откако пукањето избило во близина на недозволен концерт во Вашингтон, во неделата вечерта, соопшти полицијата.

На пукањето му претходеа два претходни инциденти кои предизвикаа паника и газење на концертот, на кој неколку стотици луѓе се собраа за да слушнат музика свирена од камион на уличниот тротоар, изјави началникот на полицијата на ДЦ Роберт Конти на новинарите на прес-конференција.

Полицајците реагираа и беа во можност да ја стимулираат ситуацијата, што на крајот го затвори концертот по „второстепен инцидент“, рече Конти, кој не даде детали за инцидентот, но рече дека „луѓето почнаа да се расфрлаат во тој момент“.

Неколку луѓе се здобија со повреди на нозете и глуждовите додека толпата се растера, а полицијата, пожарникарите и медицинските прваци се на терен, рече началникот на полицијата. Персоналот за итна помош пронашол нелегално огнено оружје од едно лице додека се грижеле за повредените, рече тој.

Пукање потоа избувна во близина на 14th и U Streets Northwest, во близина на местото на концертот, каде што тинејџерот беше убиен, а други беа ранети.
На местото на настанот беа откриени неколку огнени оружја, вклучително и пиштол на едно од двајцата возрасни кои беа застрелани и пренесени во локална болница, рече Конти. Полицаецот и двајцата цивили се хоспитализирани и се во стабилна состојба, надополна тој.

Оружјето со кое се пукало во полицаецот сè уште не е пронајдено и ниту една полиција не го испукала огненото оружје, рече тој.

Градоначалничката Муриел Боузер ја истакна важноста на безбедноста и обезбедувањето дозволи за настани во градот.

„Имаме дете кое беше убиено денеска на настан кој немаше соодветно планирање за бројот на луѓе кои беа тука и со пиштоли вклучени“, рече Баусер на прес-конференцијата. „Началникот и јас ќе продолжиме да се уверуваме дека ги имаме потребните ресурси за овие коридори и сите наши коридори, но ни треба одредена одговорност овде“.

Официјалните лица „ќе разгледаат какви правни мерки треба да се преземат како резултат на недозволен настан во нашиот град“, рече Конти.

„За жал, вакви работи може да се случат кога имате погрешна мешавина на луѓе или луѓе кои воведуваат огнено оружје во ситуација“, рече тој. „Кога имате големи собири во густа област, потребно е само едно лице да внесе пиштол во ситуацијата што ја прави смртоносна. Во овој случај, за жал, животот го загуби 15-годишник.

Бирото за алкохол, тутун, огнено оружје и експлозиви (ATF) и помага на локалната полиција во истрагата, според Теренскиот оддел на агенцијата во Вашингтон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грковска од Вашингтон: Со одолговлекување на членството…

За Македонија, како најнова членка на НАТО…

Вицепремиерката Грковска ќе присуствува на молитвениот појадок…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за…

Вашингтон бара демилитаризација на зоната околу нуклеарната…

Вашингтон: Зоната на нуклеарната централа Запорожје треба…

(Видео) Лавров: Европа ја спроведува волјата на…

Лавров: Европа ја спроведува волјата на Вашингтон…

Каде му е крајот, загина 15-годишник и…

15-годишно момче загина, а уште три лица…