Објавено на:

Каде оди светот?! Во Берлин се отвара првата геј-лезбејска градинка: Децата ќе читаат приказни каде принцот се жени со принц

t

Советувалиштето за хомосексуалци во Берлин тргна по нов пат и напролет ќе ја отвори првата геј-лезбејска градинка во Германија.

Во групите „Пинк тигар“ и „Жолто-зелен партнер“ на децата ќе им се објаснува како е да се биде геј или лезбејка.

„Во градинката, на пример, ќе има 10 нормални книги за деца, но и три во кои принцот се жени со принцот“, објасни концептниот директор на Советувалиштето за хомосексуалци, Марсел де Грот, пренесува Танјуг.

Според него, тоа треба да им олесни на децата подоцна да излезат ако се хомосексуалци.

Интересот за новата градинка е веќе голем и досега се пристигнати 60 апликации за вкупно 93 деца.
Заинтересирани се таканаречените „фамилии на виножито“, односно геј семејства со деца, или граѓани на Берлин кои живеат во близина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каде оди светот?! Во Берлин се отвара…

Советувалиштето за хомосексуалци во Берлин тргна по…

Психопати насекаде: Жена претепала седуммесечно бебе во…

Седуммесечно девојче се бори за живот откако…

Рускиот амбасадор во Берлин: Германија ја премина…

Германија ја премина црвената линија, која не…

За влакно избегната трагедија: Бебе падна од…

Бебе родено во 2021 година, во придружба…

Мицкоски нема дилема во добрите намери на…

Јас немам дилема со официјален Париз, Берлин…