Кадиевска Војновиќ: Македонија на врвот според годишната стапка на инфлација во Европа!

t

Вицепремиерката на НБРМ, Маја Кадиевска Војновиќ на социјалната мрежа LinkedIn објави дека Македонија е на врвот на листата според годишната стапка на инфлација во Европа од објавените податоци со мај!

– Во еврозоната инфлацијата е 8.1%, кај нас 11.9%! Не е се увезено… нешто е и домашно создадено, напиша Кадиевска Војновиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Четири активни пожари до 19 часот во…

Известување од Центарот за управување со кризи,…

Николај Милков: Нужно е да зборуваме со…

Со PM имаме шанса да ги решиме…

Османи: “Северна Македонија деновиве е претворена во…

„Северна Македонија деновиве е претворена во центар…

Мирот, стабилноста и безбедноста се осигурани за…

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ,…