Објавено на:

Кадиров ги испраќа тројцата малолетни синови на фронтот!

t

Руската новинска агенција РИА Новости пренесува дека чеченскиот лидер и сојузник на Владимир Путин, Рамзан Кадиров, рекол дека неговите тројца малолетни синови ќе одат да се борат во Украина.

„Малцинството не треба да се меша во обуката на бранителите на нашата татковина. Ахмат, Ели и Адам имаат 16, 15 и 14 години. Но нивната воена обука започна многу одамна, речиси од мали нозе. Не се шегувам кога го велам ова“ вели тој.

Вчера Кадиров го критикуваше повлекувањето на руските сили од Лиман.

Тој на својот канал Телеграм објави дека руските сили „не ги добиле сите потребни информации и муниција“ и го обвини командантот на Централниот воен округ Александар Лапин, велејќи дека го преселил неговиот штаб во Старобилск, кој е „100 километри од фронтот“, додавајќи дека „тој се скрил во Луганск“.

„Не е срамота што Лапин е просечен командант, туку тоа што го чуваат команданти од Генералштабот“, најави Кадиров, додавајќи дека „во армијата нема место за непотизам, особено во тешки времиња“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска со честитки за припадниците на исламската…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска им…

Кадиров му одговори на Маск: Не си…

Чеченскиот лидер Кадиров му одговори на Илон…