Објавено на:

Кадиров ги открива плановите: По Украина, Полска е следна за денацификација

t

Рамзан Кадиров се прашува што ќе се случи ако „по успешното завршување на руската специјална операција во Украина“ започне процесот на „деназификација и демилитаризација на Полска“.

„Во поддршка на Украина, Варшава ги исцрпи сопствените воени ресурси, а сега е збунета: што ако, по успешното завршување на специјалната операција, Русија почне да ја денацифицира демилитаризацијата на следната земја? По Украина, тоа е Полска! Нема да кријам дека имам таква намера, и повеќе пати нагласив дека борбата против сатанизмот треба да продолжи низ цела Европа и пред се на територијата на Полска. Мислам дека Полјаците го разбраа тоа“, рече Кадиров на Телеграм, пренесува РИА Новости.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…