Објавено на:

Кадиров го посоветува Зеленски да бега додека има време

t

Шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, го советуваше Володимир Зеленски да побегне по неговата најава дека Лисичанск наскоро ќе се врати под контрола на украинските трупи.


Дописникот на РИА Новости во саботата навечер јави дека сојузничките сили ја презеле контролата врз Лисичанск, последниот град во Луганската Народна Република во кој имало украински војници, а во неделата попладне рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му пријавил на претседателот Владимир Путин за ослободувањето на ЛНР.

Генералштабот на украинските трупи го препозна повлекувањето на нивните единици од Лисичанск само еден ден подоцна, во неделата навечер. Подоцна, Зеленски го призна ова, но рече дека украинските трупи наскоро ќе ја вратат контролата врз Лисичанск.


„Зеленски вели дека ќе го земе Лисичанск, а неговата бандера го вели спротивното. Мојот совет е да трчате! Добар сте во тоа“, напиша Кадиров на својот канал на Телеграм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…