Објавено на:

Кадиров: Зеленски, бегај кон Запад и немој да гледаш назад

t

Шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, во позадина на нападите врз Украина, го повика Володимир Зеленски „да трча кон Запад без да гледа назад“.


„Зеленски се жали на ракетирањето во Киев и другите градови. А како ти, Лох-Зеленски, си помислил: ти можеш, а другите не можат? Тоа е, осум години да бомбардираш цивили, да ја уништиш инфраструктурата на градовите, да покриеш нуклеарна Електрана со школки, кревајте во воздух мостови, тоа беше дозволено, но како ви пролетаа ракети над глава, па одеднаш стана недозволено“, напиша Кадиров во понеделникот на својот канал на Телеграм.


„Те предупредивме, Зеленски, дека Русија навистина сè уште не започнала, затоа престанете да се жалите како евтини работи, поточно, пред да пристигне, бегај. Бегај Зеленски, бегај без да гледаш назад кон Запад“, додаде шефот на Чеченија.


Претходно, Володимир Зеленскиј рече дека воздушните аларми не стивнуваат низ цела Украина, имало ракетни напади. Украинските медиуми, властите и очевидците јавуваат за експлозии во Киев, Житомир и Киевските региони, Харков, Днепропетровск, Лвов, Ивано-Франковск. Запрено е движењето на возовите на сите линии на киевското метро, ​​станиците на метрото работат како засолништа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…