Објавено на:

Кадиров: Пески е исчистен од формациите на Бандера

t

Претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров на својот канал на Телеграм објави дека населбата Пески е исчистена од украинските сили и мини-експлозивни направи.

„Пески е ослободен! Населбата кај Доњецк, каде што се наоѓаа украинските напаѓачи, беше исчистена од формации Бандера, сега е окупирана од сојузничките трупи“.

Кадиров истакна дека по ослободувањето на која било населба, потребно е време да се бараат скривалишта и да се отстранат мините, по што жителите ќе можат мирно да се движат по улиците и да се вратат на мирен живот.

„Нацистите намерно оставаат зад себе значителен број „тајни“, од кои првенствено страда цивилното население“, додаде Кадиров.

Така, додаде тој, борците на сојузничките сили го турнале непријателот од приодот кон Доњецк уште неколку километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска со честитки за припадниците на исламската…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска им…

Кадиров му одговори на Маск: Не си…

Чеченскиот лидер Кадиров му одговори на Илон…