Објавено на:

Кадиров се пофали: “Ахмат” зазедоа сратешки важна позиција во Доњецк!

t

Војниците на специјалните сили на Ахмат зазедоа стратешки важна позиција во близина на Северск во Доњецката Народна Република, напиша шефот на Чеченската Република Рамзан Кадиров на својот канал на Телеграм.


„Војниците на специјалните сили на Ахмат, под раководство на вршителот на должноста командант Ахмед „борбен“ Саидарханов, зазедоа друга стратешки важна позиција во близина на Северск“, рече тој.

Чеченскиот лидер исто така истакна дека руската војска извршила успешна операција и „ја уништила утврдената област Бандера“. Според него, сега има чистење на зелената зона во околината на градот.


„Офанзивните акции во оваа насока траат веќе трет ден. Нема загуби од наша страна. Се се одвива според планот“, додаде Кадиров.
На крајот на јули, помошникот министер за внатрешни работи на ЛПР објави дека Северск паднал под контрола на силите на републиката.

Градот со население од околу 11 илјади луѓе се наоѓа на 30 километри западно од Лисичанск, претходно ослободен од сојузничките сили. Се наоѓа на делницата од патот, од кои еден води јужно до Бахмут, кој е важен транспортен центар. Вториот пат води понатаму на запад, до словенско-краматорскиот агломерат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Се пишува историја: Лидерите на Доњецк,…

На церемонијата на потпишување договори за пристапување…

Русија ќе ги смета нападите на ослободените…

Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и…

Лидерите на Доњецк и Луганск заминаа во…

Лидерите на Доњецката и Луганската народна република,…

(Фото) Прелиминарни резултати од референдумите: Украинските региони…

Референдумите во регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и…

Доњецк го постигна цензусот: 55% излезеност на…

Излезноста на референдумот за приклучување на Народната…