Објавено на:

Кадиров се пофали: Со молскавична брзина освоена населбата Горско, следна цел Золотое

t

Претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров најави ослободување на населбата Горско во Луганската Народна Република.

„Уште една важна вест! Борбите во ЛНР се одвиваат со молскавична брзина и непредвидливост, ситуацијата се промени буквално за неколку часа. „Додека ја споделувавме радосната вест со вас, драгиот брат Замид Чалаев најави ослободување на населбата Горское“, напиша тој на својот канал Телеграм.

Два часа претходно Кадиров најави ослободување на градот Золотое.
Според него, при ослободувањето на оваа населба користеле тактика на пушење непријателски ровови со помош на беспилотни летала.

Борците успешно ги уништија непријателските сили во нивната зона на одговорност, а останатите „деморализирани одреди на Украинците набрзина ги напуштија позициите оставајќи зад себе огромна количина оружје“.

Кадиров истакна дека успеале да го ослободат Золотое без жртви меѓу човештвото.

„На ослободувањето на Золотое му претходеше ослободувањето на селото Катериновка. Беше окупирано за два дена. Непријателот мораше брзо да се повлече и покрај тактичката супериорност. Како и секогаш, нашите борци и 6-от козачки полк на ЛНР завршија брилијантна работа Благодарение на тоа, нашите специјални сили успеаја да одат зад непријателските линии и да ги опкружат Горскоје и Золотоје“, заклучи претседателот на Чеченија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска со честитки за припадниците на исламската…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска им…

Кадиров му одговори на Маск: Не си…

Чеченскиот лидер Кадиров му одговори на Илон…