Објавено на:

Кадиров: Сите Руси да се мобилизираат и да дадат поддршка на Путин

t

Претседателот на Чеченската Република Рамзан Кадиров смета дека во Русија не е потребна мобилизација и дека самите Руси мора да се обединат и да ја заштитат земјата.

„Често ме прашуваат – дали е точно дека ќе има мобилизации? И јас одговарам – никој не треба да ја објави мобилизацијата. Мораме сите да се мобилизираме, да застанеме околу нашиот претседател и да ја обезбедиме безбедноста на нашата земја“, рече Кадиров, говорејќи на средба.едукативен маратон „Нови хоризонти“.

Кадиров изјави дека руските вооружени сили одамна ќе ја „исчистеле“ Украина, доколку не била наредбата на претседателот Владимир Путин да се спасат населението и градовите.

„Ако претседателот не дадеше наредба да се заштити населението и градовите (на Украина) што е можно повеќе, тогаш одамна ќе ја исчистевме Украина. Ние сме обединети вооружени сили. „Воопшто нема никакви проблеми“, рече Кадиров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска со честитки за припадниците на исламската…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска им…

Кадиров му одговори на Маск: Не си…

Чеченскиот лидер Кадиров му одговори на Илон…