Објавено на:

Кадиров соопшти: Готово е, руските сили влегоа во Лисичанск – наскоро и во Североноњецк

t

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров изјави дека руските вооружени сили влегле во Лисичанск и речиси влегле во Северодоњецк.

Според него, украинските милитанти трпат загуби, тие се во паника.

Во изминатите неколку дена руската армија започна голема офанзива на Североноњецк. Украинските власти соопштија дека регионот е под постојан артилериски оган и гранатирање од страна на руската армија.

Локалните власти обвинуваа дека руската војска гаѓа во објектите неселективно и дека има загинати цивили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бега од Русија? Основачот на “Путинка” добил…

Рускиот милијардер Василиј Анисимов, сопственик на компанијата за…

Русија одговори на санкциите: “Отсега Европа ќе…

Русија го отфрли воведувањето на западното ограничување…

Путин планира да го посети Донбас?!

Во саботата, руските трупи поразија три непријателски…

Зеленски не е задоволен од максималната цена…

Европската унија, Г-7 и Австралија се договорија…

Лукашенко: Белоруската и руската војска можат да…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко на состанокот…