Објавено на:

Каква иронија: САД тренираат Украинци во поранешната нацистичка база на Вермахтот

t

Американската војска во моментов ги обучува украинските војници да управуваат со нови хаубици, беспилотни летала и друга опрема испорачана од НАТО на полигонот Графенвоер во јужна Германија, потврди во средата шефот на 7-та армиска команда за обука. Бригадниот генерал Џозеф Хилберт изјави за новинарите дека американската војска обучила над 20.000 украински војници во последните седум години, во очекување на конфликт со Русија.

Графенвоер, кој се наоѓа во источна Баварија, првично бил изграден од страна на Империјална Германија пред Првата светска војна. Бил проширен од Вермахтот во 1938 година и се користеше за вежбање тактики на Блицкриг. Американската војска го окупирала во 1945 година и оттогаш управува со неа.

Зборувајќи со новинарите во средата, Хилберт ги потврди претходните извештаи дека војниците на Националната гарда на Флорида ги обучувале Украинците на новите хаубици М777 испратени од САД како воена помош за Киев. Првата група, за која официјален претставник на Пентагон во понеделникот рече дека броела 170 инструктори, веќе се вратила во Украина, додека уште 50-60 моментално ја завршуваат својата обука, рече Хилберт.

„Тие разбираат како да управуваат со него и да го користат колку што можат поефективно сами и во согласност со нивните тактики и нивната сопствена доктрина“, рече Хилберт, осврнувајќи се на новиот хардвер. Тој ги нарече Украинците кои дојдоа во Германија на обука „апсолутно мотивирани, неверојатно професионални“, според коментарите што ги објави Bloomberg News.

Хилберт откри дека САД потрошиле околу 126 милиони долари во изминатите седум години за обука на украинските војници, вклучително и изградба на цела база во западна Украина за таа цел. Околу 23.000 војници биле обучени во Украина до јануари 2022 година, рече тој. Силите на Киев, исто така, учествуваа во „над десетина“ големи вежби со американските војници во Германија од 2015 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Димитриевски: Не ми пречи Бугарите да бидат…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во…

Недостиг на судска и медиумска независност и…

Недостатоци во независноста и интегритетот на судството,…

Ванковска: Се родивме во антиколонијална држава, денес…

Професорката на Филозофскиот факултет при УКИМ, Билјана…

(Фото) Има ли некој кој не ја…

Јапонските цреши и липите секогаш се синоним…

Македонија загуби легенда: Почина познатиот актер Димче…

Збогум Димче Мешковски Во „Викенд на мртовци“…