Објавено на:

Како во Арачиново: Русите потепаа 10-тици странски „инструктори“ во Мариопол како дел од нацистичкиот батаљон Азов

t

Во моментов, што и да е останато од полкот АЗОВ на украинската армија е лоцирано во огромната индустриска област Азовстал во Мариупол, Украина. Група од вкупно 20 – воени советници од САД и Велика Британија, како и неколку советници од украинската СБУ (тајна полиција) – е опколена заедно со борците од Азов.

И покрај тоа што им беа понудени неколку претходни шанси да го евакуираат Мариупол, тие избраа да останат. Сега, тие се премногу доцна за да се евакуираат бидејќи руските сили ја денацификуваат областа.

Во текот на ноќта, Украина испрати два воени хеликоптери во Мариупол за да се обидат да ги спасат заробените лица од САД, Велика Британија и украинската тајна полиција. И двата хеликоптери слетале без инциденти, но кога полетале и двата биле соборени.

Во еден од тие хеликоптери имало 17 лица, од кои 15 загинале кога хеликоптерот бил погоден и паднал во земјата. Двајцата преживеани се заробени од руските сили.

Вториот хеликоптер бил погоден на неколку километри од брегот на Мариупол, и паднал во Азовското Море. Беа испратени спасувачки летала, но сè уште нема информации дека било пронајдено нешто или некој во водата.

Еден од хеликоптерите Ми-8 беше соборен од американски противвоздушен проектил СТИНГЕР, лансиран од руски војник, испорачан на Украина од Соединетите држави, а подоцна конфискуван од руските сили.

Во хеликоптерот кој се урнал неофицијално се пронајдени телата на двајца оперативци на француското разузнавање, наводно со ингеренциите на DGSE.

Ако е вистина, ова би ги објаснило очајните обиди на францускиот претседател Макрон да има евакуација под водство на Франција од Мариупол минатата недела! Барањата на Макрон до Путин беа одбиени. Ако француските разузнавачки агенти биле дел од нацистите на АЗОВ, тогаш ова е огромен ПР проблем и за Франција и за НАТО.

Во одреден момент, присуството на странски воени „советници“ и странски разузнавачки „оперативци“ ќе го трансформираат овој конфликт Украина-Русија во конфликт НАТО-Русија. Штом тој праг официјално ќе биде надминат (и тоа е само на Русија да одлучи), тогаш војната е пред сите нас.

Еден куп американски и британски воени лица кои се присутни токму на линијата на фронтот би потврдиле не само колку сложено се вмешани земјите од НАТО со Азов, туку и фактот дека Украина е марионетска држава на САД која се користи за водење на прокси војна против Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…