Како Македонија ќе купува гас од Србија: Српската Влада донесе одлука за забрана за извоз!

t

Владата на Србија денеска ја донесе Одлуката за привремена забрана за извоз и извоз на природен гас, која ќе важи до 31 октомври годинава со цел да се обезбеди безбедно снабдување на домашниот пазар и да се спречат можни штети за стопанството и граѓаните. .

Одлуката е донесена со цел да се спречи заканата од критичен недостиг на природен гас предизвикан од нарушување на светскиот енергетски пазар, беше соопштено по седницата на Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во четврток е последниот неработен ден за…

Овој четврток ќе биде последниот неработен ден…

Внимавајте: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од…

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Наутро наместа со појава на магла, во…