Објавено на:

Како македонски политичари: Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за нападите во Запорожје

t

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се обвинија за нападите врз нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа, која беше окупирана од руската армија и која е цел на напади веќе една недела.

„Ограничете го своето присуство на улиците на Енергодар! Добивме информации за нови провокации од страна на окупаторите“, објави на Телеграм украинската агенција за нуклеарна енергија Енергоатом, пренесувајќи ја пораката од локалниот челник на градот во кој се наоѓа нуклеарната централа, а кој е лојален на Киев.

„Според сведоштвата на жителите, во тек се бомбардирања во правец на нуклеарната централа Запорожје… Интервалот помеѓу истрелувањето на гранатите и ударот е три до пет секунди“, се додава во пораката.

Окупаторските власти инсталирани од Русија во зоните што ги окупираше во областа ги обвинија украинските сили дека се одговорни за нападите, пренесува Хина.

„Енергодар и нуклеарната централа Запорожје повторно се под оган од милитантите на Зеленски“, објави на Телеграм Владимир Рогов, член на проруската воена и цивилна администрација.

Проектилите паднале „во зоните лоцирани на бреговите на Днепар и во електраната“, рече тој, без да даде информации за жртви или штети.

Дњепар ги одделува зоните под руска контрола од зоните под контрола на Украина.

Поради нападот на Запорожје, во четвртокот се состана Советот за безбедност на ОН

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западот сака да ја распарчи Русија и…

Западните земји отворено повикуваат на распарчување на…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Денот Д: Русија може да разгледа закон…

Советот на Руската Федерацијата може да разгледа…