Објавено на:

Калин Ивановски не успеа да се пласира во полуфиналето на Вимблдон

t

Македонскиот тенисер Калин Ивановски не се најде помеѓу четворицата најдобри тенисери на јуниорскиот дел од Грен слемот Вимблдон, откако денес попладнево загуби од Шпанецот Педро Роденас со 2:1.

Во меч што траеше два часа, Ивановски го доби првиот сет со 6:3, вториот го загуби на тај-брејк со 6:7 (5:7), а третиот со 4:6.

Роденас во полуфиналето ќе се сретне со Хрватот Мили Пољичак.

Младиот Ивановски вчера постигна историски успех со тоа што влезе во четвртфиналето односно меѓу осумте најдобри на јуниорскиот Вимблдон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Калин Ивановски не успеа да се пласира…

Македонскиот тенисер Калин Ивановски не се најде…

Падна Ѓоковиќ: Данил Медведев е светски рекет…

Рускиот тенисер Данил Медведев се искачи на…

Фриц Зергел се сомнева во Надал: Користел…

Германскиот лекар, Фриц Зергел го сомничи Рафаел…

Тениски атракции во Скопје во јуни и…

ТЕНИСКИ АТРАКЦИИ ВО СКОПЈЕ ВО ЈУНИ И…

Надал не ја завршува кариерата: Ќе играм…

Рафаел Надал нема да ја заврши кариерата…