Објавено на:

Канада ги повлекува од Украина семејствата на дипломатите

t

Канада денеска соопшти дека привремено ги повлекува семејствата на своите дипломати од Украина, поради руската акумулација на војници на границите со оваа источноевропска земја.

Американскиот Стејт департмент пред два дена соопшти дека им наредил на членовите на семејствата на своите дипломак да ја напуштат Украина, кажувајќи дека руската воена акција може да почне во секој момент.

Поради руското воено трупање и дестабилизирачките активности во и околу Украина, решивме привремено да ги повлечеме децата на персоналот на канадската Амбасада на возраст под 18 години и членовите на семејството кои ги придружуваат, изјави канадската министерка за надворешни работи.

Во соопштението нема други детали.

Канада, која има лоши односи со Москва по руската анексија на Крим во 2014 година, минатата недела соопшти дека на Украина ќе и понуди заем до 120 милиони канадски долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

(Видео) Канада: Христијаните заедно со Муслиманите за…

Денес во Отава се обединија Христијаните и…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…