Објавено на:

Канада ги повлекува од Украина семејствата на дипломатите

t

Канада денеска соопшти дека привремено ги повлекува семејствата на своите дипломати од Украина, поради руската акумулација на војници на границите со оваа источноевропска земја.

Американскиот Стејт департмент пред два дена соопшти дека им наредил на членовите на семејствата на своите дипломак да ја напуштат Украина, кажувајќи дека руската воена акција може да почне во секој момент.


Поради руското воено трупање и дестабилизирачките активности во и околу Украина, решивме привремено да ги повлечеме децата на персоналот на канадската Амбасада на возраст под 18 години и членовите на семејството кои ги придружуваат, изјави канадската министерка за надворешни работи.

Во соопштението нема други детали.

Канада, која има лоши односи со Москва по руската анексија на Крим во 2014 година, минатата недела соопшти дека на Украина ќе и понуди заем до 120 милиони канадски долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина “се спука” со Сирија заради признавањето…

Министерството за надворешни работи на Украина објави…

Бајден: САД и НАТО ќе ја поддржуваат…

САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина…

,,Третата светска војна е веќе почната”

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, изјави…

Адмирал Мајкл Хјуит: Санкциите сами од себе…

„Знам дека цената на горивото во Русија…

Сега Украина ќе напаѓа? Ќе ги вратиме…

Украина воено ќе ги врати своите територии,…