Објавено на:

Канадската министерка за одбрана: Kанадски воени специјалисти ги обучуваат украинските сили „за да се борат и победат“

t

Министерот за одбрана на САД, Лојд Остин, по средбата со својата канадска колешка Анита Ананд се заблагодари на Канада за помошта што ја дава на Украина, вклучително и обуката на украинските војници преку програмата „Јуниформ“.

Ова тој го кажа на денешниот брифинг по повод посетата на Ананд на Пентагон, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

– САД и Канада се обединети во заедничкиот восхит од храброста на украинскиот народ и нашата посветеност да му помогнеме да ја одбранат својата сувереност, истакна Остин.

Ананд рече дека Канада на украинската армија донирала пушкомитралези, пиштоли, снајперски пушки, дронови, Карл–Густаф антитенковски оружја, рачни гранати, прецизни камери за воени дронови.

– Оваа опрема значеше многу во воените напори на Украина, изјави таа и додаде дека Канада ќе ѝ испрати на Украина уште осум оклопни возила.

– Ќе продолжиме со испораката на оружје што Украина го бара за да се бори и да победи, рече Ананд.

Со испораката на хаубици од страна на сојузниците, таа потврди дека канадски специјалисти ги обучувале украинските војници за ракување со овие оружја.

Таа истакна дека Европа се наоѓа во пресвртен момент за евроатлантската безбедност.

– Канада е целосно посветена на заложбите во алијансата НАТО и земјата неодамна распореди втора фрегата на морските сили на НАТО и придонесе со повеќе војници и потенцијал на мултинационалната борбена група во Латвија командувана од Канада. Канада и САД работат секојдневно во одбрана на северноамериканското небо и територија во рамки на воената програма НОРАД, изјави министерката Ананд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДЕЛЕГАЦИИ НА ДРЖАВНИОТ И ПОЛИТИЧКИ ВРВ СЕ…

Денес во 12.00 часот пред споменикот на…

Прегазен пешак во Сарај со тешки повреди…

Седумдесет и шестгодишен скопјанец со автомобил удри…

Товарно моторно возило со скопски регистарски таблички…

На 25.03.2023 во 06.00 часот било пријавено…

(Видео) Како Мицкоски тврдеше дека двојазичните униформи…

Трета Опција преку Фејсбук се потсети на…

ЕВРОПА ОСТАНА БЕЗ ОРУЖЈЕ И МУНИЦИЈА, Украина…

Британија и Франција веќе објавија дека им…