Објавено на:

Кандидатурата на Ердоган за трет мандат е легална, дециден е министерот за правда на Турција

t

Номинацијата на актуелниот турски претседател Таип Ердоган за трет мандат е легална, изјави министерот за правда Бекир Боздаг.


Претходно, лидерот на најголемата турска опозициска централно-левичарска Републиканска народна партија (ЦХП), Кемал Киличдароглу, изјави дека кандидатурата на Ердоган на претстојните претседателски избори во 2023 година е незаконска, според него, Ердоган треба да го распушти парламентот за да донесе одлука за предвремени избори, а потоа тој самиот може да трча.
Нашиот кандидат е претседателот Ердоган, неговата кандидатура е легитимна“, рече Боздаг, цитиран од Haberler.com.


Следните општи избори во земјата – претседателски и парламентарни – ќе се одржат во Турција во јуни 2023 година. АКП и Партијата за националистичко движење (МХП) претходно ја формираа Народната алијанса.

Претходно турскиот националистички лидер Девлет Бахчели изјави дека Ердоган ќе биде кандидат на Народната алијанса на претстојните избори. Самиот турски претседател долго време не ја коментираше својата номинација, но на средбата со поддржувачите, неочекувано за сите, најави дека има намера да се бори за функцијата шеф на државата, повикувајќи го неговиот главен ривал Кемал Киличдароглу да објави името на кандидатот на опозицијата.

Голем број опозициски медиуми и на социјалните мрежи активно ја шират веста за големата веројатност за предвремени избори во земјата, кога актуелен претседател ќе биде кандидатот од владејачката партија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ердоган: Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат,…

Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат, па…

Грција губи трпение: Ако Ердоган мисли дека…

Грција ја предупреди Турција дека ја надминала…

Путин: Ќе овозможиме непречен поморски транзит на…

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека е…

Турција го затвори Босфор и Дарданелите за…

Турција го забрани преминувањето на руски воени…

Столтенберг му се заблагодари на Ердоган за…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, му…