Објавено на:

Канцеларот Шолц не планира да оди во Киев

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц посочи дека во оваа фаза не планира да оди во Киев, како што побара Володимир Зеленски, оценувајќи ја како „иритирачка“ одлуката на украинскиот претседател да не го прими шефот на германската држава.

Шолц додаде дека е во редовен контакт со украинскиот претседател и дека бил во Киев непосредно пред руската инвазија на 24 февруари.

Претходно, советникот на Зеленски за германската јавна телевизија ЦДФ изјави дека украинските власти сѐ уште очекуваат германскиот канцелар веднаш да донесе практични одлуки, како што е испораката на оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од Идризово веќе имало успешно бегство преку…

Група затвореници во скопскиот затвор „Идризово“ се…

Анкета: Половина од Американците сметаат дека истрагата…

– Околу половина од Американците веруваат дека…

Денес се празнуваат Светите четириесет маченици во…

Сите овие беа војници во римската војска,…

Метео: Променливо време со сончеви периоди

Променливо облачно со сончеви периоди. Претпладне во…

Припадници на затворската полиција од Идризово знаеле…

Се истражува дали затворски службеници биле вклучени…