Објавено на:

Капетан во италијанската морнарица осуден на 30 години затвор: Предавал информации на руската амбасада

t

Капетан на италијанската морнарица е осуден на 30 години затвор под обвинение за шпионажа за Русија, пренесе Ројтерс, повикувајќи се на БТА.

Педесет и шестгодишниот Валтер Биот беше уапсен во 2021 година додека на паркинг во Рим му предавал информации на вработен во руската амбасада.

Италија потоа протера двајца руски дипломати и го обвини Биот за продажба на документи кои вклучуваат доверливи информации на НАТО за 5.000 евра.

Адвокатот на италијанскиот капитен рече дека неговиот клиент не предал никаков доверлив материјал и дека ќе поднесе жалба на казната.

Воениот обвинител барал Биот да добие доживотна казна затвор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Разузнавачки извори на Сејмор Херш: Војната во…

Разузнавачки извори на Сејмор Херш му кажале…

(Фото) Ноќеска нов напад на Одеса со…

Ноќеска руските воздушно космички сили изведоа нов…

Русија тврди дека уништиле тенк Леопард со…

Руски извидници во Запорожје тврдат дека уништиле…

Подморница на иднината: Русите ја создаваат “Арктур”…

Централното проектантско биро „Рубин“ од Санкт Петербург…

Херсон доби нов проруски шеф на регионот,…

Избраниот гувернер на регионот Херсон, Владимир Салдо,…