Објавено на:

Капетанoт на бродот што го најде телото во Дунав: ,,На патиките на младиот човек стои буквата В, ист знак како на чевлите на Матеј”

t

Шетавме по палубата и видовме како водата го носи телото, рече Зеленовиќ. Капетанот на бродот, Милован Зеленовиќ, кој во Дунав кај Ада Хуја го пронајде телото на младиот човек, а кој е осомничен за исчезнатиот Матеј Периш од Сплит, раскажа што се случило утрово.

– Шетавме по палубата и ја видовме водата како го носи телото. Ветерот го донесе, пливаше низводно по Дунав. Околу 9 часот, во десет и пол пристигнала полиција. Телото било во фаза на распаѓање, некој што поминувал го проверил на интернет и видел дека е облечен исто како Матеј Периш. Имаше една бела патика и црна маица. Кога човек ќе се удави, го вртат наопаку – рекол Зеленовиќ за Телеграф.- Младиот човек носи фармерки, патика со буквата В на неа, а тоа се патиките на Матеј Периш. Кога го најдов телото, се чинеше дека долго време стоеше во водата. На Сава е пронајдена уште една патика по неговото исчезнување. Нивото на водата беше високо, бидејќи дуваше ветер. Се јавив во полиција во 21:10 часот. Дадов изјава – изјави капетанот Зеленовиќ.

Таткото на Матеј Периш, Ненад Периш, за Телеграф.рс потврди дека полицијата го информирала дека во Дунав кај Ада Хуја е пронајдено тело на млад човек, кое според описот и гардеробата одговара на неговиот син.

-ДНК допрва треба да се споредува, но според облеката… Многу ми е тешко и очекувавме некоја посреќна информација, но секоја вистина е вистинита и морам да се соочам со неа, јас и моето семејство. Ништо повеќе не можам да кажам. Многу ми е тешко. Ќе дојдам во Белград – изјави Ненад Периш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русковска: Муареми не си даде оставка, туку…

Обвинителката Вилма Русковска во денешната изјава за…

Бурна свадба во Тетовско: 60-годишник пукал од…

Тетовската полицијата информира дека половина час пред…

(Видео) Еве како ќе изгледа мега паркот…

Општина Ѓорче Петров ќе добие МЕГА ПАРК…

Полицајка и постар маж повредени во судирот…

Вчера во 08:35 часот било пријавено дека…

Пороен дожд, грмежи, град и силен ветер:…

Подрачјето на земјава од утре до средината…