Каракамишева: МПЦ и нејзиното име се утврдени во Уставот, не е тој тоалетна хартија!

t

Професорката по уставно право, Тања Каракамишева, апелира со одлуките на МПЦ да не се крши македонскиот Устав.


“ДОСТА ГО КРШИТЕ УСТАВОТ! Македонската православна црква е утврдена во Уставот и нејзиното уставно име МОРА да се почитува!

#УставотНеЕТоалетнаХартија” – напиша Катакамишева на твитер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Николоски: Нема да дозволиме уставни измени!

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашното…

Се е договорено?! Османи очекува 118 пратеници…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи смета…

Календар на МПЦ: Денес се празнуваат овие…

Леонтиј беше римски војвода во финикискиот град…

Петков: Многу ми се допаѓа францускиот предлог,…

Бугарскиот премиер во оставка, Кирил Петков вечерва…

Спутник: Покрај ИМЕТО, еве од што треба…

Долгоочекуваната заедничка литургија на свештенството на МПЦ-ОА…