Каракамишева: МПЦ и нејзиното име се утврдени во Уставот, не е тој тоалетна хартија!

t

Професорката по уставно право, Тања Каракамишева, апелира со одлуките на МПЦ да не се крши македонскиот Устав.

“ДОСТА ГО КРШИТЕ УСТАВОТ! Македонската православна црква е утврдена во Уставот и нејзиното уставно име МОРА да се почитува!

#УставотНеЕТоалетнаХартија” – напиша Катакамишева на твитер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски и државно-црковната делегација пристигнаа во “Св.…

Државно-црковната делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски денеска пристигна…

Заедничка литургија на МПЦ и СПЦ утре…

Во манастирот „Св. Прохор Пчински", покрај одбележувањето…

Утре е Огнена Марија: Овие работи не…

Православните верници, утре го одбележуваат празникот на…

Календар на МПЦ: Денес се празнува Свети…

На крштението наречен Василиј. Син на кнезот…

Календар на МПЦ: Денес се празнува Светиот…

Еден од седумдесетте апостоли. Како Евреин живееше…