Кармата е кучка: Холандија ќе им стави вето на Бугарите за влез во Шенген зоната

t

Холандија смета дека е „сè уште прерано“ за влез на Бугарија во областа, изјави денеска вицепремиерот Вопке Хоекстра по состанокот на владата во Хаг.

Холандската влада ќе се согласи со пристапувањето на Романија и Хрватска, рече Хоекстра.

Романија и Бугарија чекаат повеќе од една деценија да бидат пуштени во Шенген.

И покрај исполнувањето на сите технички критериуми, тие се соочија со отпор од некои членки бидејќи ЕУ постојано ги критикуваше поради судските реформи и владеењето на правото. Меѓу земјите кои не се согласуваат да влезе Бугарија во шенген е и Австрија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски ќе настапи во…

Како што известуваат од неговиот тим, в…

(Видео) СТРАШНА БУРА ВО БУДВА: Ветер од…

Силен ветер и бура се забележани во…

Дуда: Ќе кренам железна завеса до небо…

Во своето обраќање до медиумите, Дуда истакна…

Грковска од Вашингтон: Со одолговлекување на членството…

За Македонија, како најнова членка на НАТО…