Кармата е кучка: Холандија ќе им стави вето на Бугарите за влез во Шенген зоната

t

Холандија смета дека е „сè уште прерано“ за влез на Бугарија во областа, изјави денеска вицепремиерот Вопке Хоекстра по состанокот на владата во Хаг.

Холандската влада ќе се согласи со пристапувањето на Романија и Хрватска, рече Хоекстра.

Романија и Бугарија чекаат повеќе од една деценија да бидат пуштени во Шенген.

И покрај исполнувањето на сите технички критериуми, тие се соочија со отпор од некои членки бидејќи ЕУ постојано ги критикуваше поради судските реформи и владеењето на правото. Меѓу земјите кои не се согласуваат да влезе Бугарија во шенген е и Австрија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија: Матурант почина на екскурзија во Прага

Матурант од гимназијата „Мате Балотa“ од Пореч…

Ѓоковиќ повторно е светски рекет број еден!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ повторно е светски…

Македонија и сè е можно: Платите на…

Еден функционер со својата плата според новата…

“Огнените” го напуштија Централното претседателство на ДУИ:…

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека…

Разговарале Зеленски и Макрон: Се фокусирале на…

Володимир Зеленски имаше едночасовен разговор со неговиот…