Објавено на:

Карјакин: Соединување на Доњецк и Луганск со Русија ќе биде историски триумф

t

Јавните комори на ЛНР и ДНР апелираа до шефовите на републиките, Леонид Пашечник и Денис Пушилин, со иницијатива веднаш да се одржи референдум за приклучување кон Русија.

Како што рече претседателот на Јавната комора на Доњецката Народна Република, Александар Кофман, сега е време да се „избрише непостоечката граница меѓу нашите држави“.

Тој, исто така, ја истакна важноста да се има руска граница меѓу ДНР и Украина.За возврат, Граѓанската комора на Народна Република Луганск забележа дека приклучувањето кон Русија не само што ќе биде триумф на историската правда, туку и ќе ја обезбеди нејзината територија.

Според првиот човек на Јавната комора Алексеј Карјакин, локалното население верува дека по плебисцитот ќе најдат стабилност, пренесува РИА Новости.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стоечки овации на говорот на Зеленски во…

Со стоечки овации беше поздравен говорот на…

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

(Видео) Володимир Зеленски пристигна во Лондон: Планирана…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски е во…

Протераниот Медведчук: Зеленски е казна за Украина…

Володимир Зеленски е казна за Украина и…

Зеленски денеска во посета на Велика Британија:…

Зеленски денеска ќе ја посети Велика Британија…