Објавено на:

Катастрофа: Инфлацијата во Австрија највисока во последните 40 години!

t

Инфлацијата во Австрија скокна на највисоко ниво во последните 40 години, објавија медиумите, повикувајќи се на податоците на федералната статистичка агенција „Статистика Австрија“.

„Во април 2022 година, потрошувачките цени повторно пораснаа значително во споредба со минатата година – за 7,2 отсто. Последен пат видовме толку висока стапка на раст на цените во Австрија во октомври 1981 година. Тогаш цената на нафтата нагло скокна поради иранско-ирачката војна. „Сега, заедно со цените на горивото и енергијата, цените на храната се одлучувачки фактор“, рече извршниот директор на агенцијата Тобиас Томас.

Според проценките на агенцијата, транспортните трошоци се зголемија во просек за 17,7 отсто, откако веќе скокнаа за 15,9 отсто во март. Растот се припишува на повисоките цени на горивата, кои во април пораснаа за 49,1%. Тоа се одрази и на цените на авионските билети, кои минатиот месец пораснаа за 45%. Нагло пораснаа и трошоците за енергија во домаќинствата, кои пораснаа за речиси 29%, додека цените на храната пораснаа за 8,4%.

Податоците од оваа недела покажуваат дека цената на просечната неделна количка во април пораснала за 14 отсто во однос на лани.

Австрија е меѓу зголемениот број западни земји кои страдаат од зголемените потрошувачки цени. Инфлацијата во Британија минатиот месец достигна највисоко ниво во последните 40 години од 9%, додека цените исто така растат со рекордна стапка во САД, Германија и други земји. Порастот на цените уследи по воведувањето економски санкции кон Русија како одговор на нејзината воена операција во Украина. Овие мерки беа насочени кон дестабилизација на руската економија, но се чини дека имаа негативен ефект врз земјите што ги наметнаа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мора да се штеди: Австриска покраина размислува…

Австриската покраина Долна Австрија размислува поради енергетската…

Брачен пар од Македонија враќал километражи на…

Австриската полиција влегла во трага на брачен…

Еврокомесарот за економија: Инфлацијата ќе се намали…

Европскиот комесар за економија Паоло Џентилони денеска…

(Видео) Хаос во Австија: Едно лице загина…

Австрија синоќа ја зафати силно невреме, а…

Ќе следува ли бурна реакција од Русија?…

Поради тоа што „Гаспром“ повеќе не испорачува…