Објавено на:

Кениецот Киплагат е победник на “Скопскиот маратон“, Дарио Ивановски втор!

t

Утринава низ улиците на Скопје, се одржа “Виз Ер Скопскиот маратон“. Најбрз беше Онезмус Киплимо Киплагат од Кенија, кој патеката ја истрча за 2 часа, 18 минути и 19 секунди. Нашиот Дарио Ивановски заврши втор со време 2 часа, 23 минути и 7 секунди, додека трет беше Никола Илиевски, исто наш маратонец.

Во женска конкуренција победничка беше Кетрин Черотич од Кенија, додека Биљана Кираџиев заврши како втора.

Тоа беше спортски празник низ улиците на главниот град. Во името на спортот, во името на трчањето неколку илјади учесници дадоа свој шарм, како и секогаш досега, па така и денеска.

Беше вистинска привилегија да се меѓу толку насмеани лица, вистински празник на спортот.

Извор+фото: sportmedia.mk

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На самитот во Тирана се очекува декларација…

Телекомуникациските оператори од земјите од Европската унија…

Социјалните мрежи вријат, пиша и Миленко: Мицкоски,…

Силна осуда на социјалните мрежи за блокадата…

Бектеши: Граѓаните да бидат спокојни, електрична и…

Граѓаните да бидат спокојни зашто електрична и…

ГОТОВО Е: Роналдо станува најплатен играч во…

Секогаш добро упатениот шпански медиум „Марка“ пренесе…

Шолц вели: Германија ќе купува американски борбени авиони!

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги потврди плановите…