Објавено на:

Киев најавува напади на Москва?

t

Додека се пребројуваат тенковите што сојузниците ќе ги испратат во Украина, официјален Киев оди понатаму во своите барања. Како увертира за потрагата по борбени авиони и ракетни системи со долг дострел, најавата на советникот на украинскиот претседател, Михаило Подољак, дека ќе следи ескалација на војната, во Руската Федерација. Тој најави дека ќе има напади врз Москва, Санкт Петербург, Екатеринбург и други градови. Подољак ваквата ескалација ја нарече внатрешен проблем за Русија и додаде дека овие „расипани“ градови живеат во поинаква реалност.

Советникот на шефот на кабинетот на Зеленски, според неговите оценки, вчера на „Телеграм“ го опишал клучното сценарио за крајот на војната во Украина. По неколку големи руски порази, во Русија ќе следат протести на роднините на загинатите, а потоа ќе започнат внатрешни конфликти во опкружувањето на Владимир Путин, а вертикалата на моќ во Руската Федерација ќе ослабне. Подољак предвидува дека во Русија ќе започне неконтролирана политичка трансформација и дека некои етнички делови на федерацијата ќе добијат шанса да станат независни. Само новата „привремена“ влада во Москва би можела да започне вистински преговори, а реализацијата на ова сценарио ќе зависи од тоа кога Украина ќе добие точен број точно дефинирани оружја.

На најавите од Киев вчера веднаш реагираше официјална Москва: портпаролот Дмитриј Песков изјави дека режимот во Киев очигледно не бега од ништо и дека тоа само уште еднаш ја потврдува исправноста на руските власти да ја заштитат земјата од таква опасност. . Тој потсети и на вмешаноста на украинските власти во организацијата на терористичките напади, вклучувајќи ја и експлозијата во Подмосковље, во која во август минатата година беше убиена Дарја, ќерката на Александар Дугин.

Шефот на руската делегација во ОБСЕ Константин Гаврилов во средата реагираше на барањата за испорака на оружје со долг дострел. Тој во Виена на пленарната сесија на Форумот за безбедносна соработка на ОБСЕ рече дека ако САД и НАТО му достават оружје на Киев за да нападне длабоко во руската територија, врз градовите и териториите обезбедени со Уставот, тоа ќе ја принуди Москва да преземе остри одмазднички мерки. .

„Не кажувајте подоцна дека не ве предупредивме“, рече Гаврилов, додавајќи дека Москва ја забележува желбата на американската администрација да и помогне на Украина да развие нова контраофанзива, чија цел ќе биде Крим.

„Њујорк тајмс“ неодамна објави, а вчера го потврди и американскиот претседател Џозеф Бајден, дека се подготвува нова офанзива на украинските сили. Според овој весник, американските команданти веќе прават офанзивни планови во согласност со употребата на оружје со долг дострел.

Додека настаните за Украина продолжуваат да се одвиваат од минута во минута, вчера веќе пристигна одговор од САД. Координаторот за стратешки комуникации на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, изјави за новинарите дека Вашингтон ги следи и не ги игнорира руските тврдења за „црвените линии“. Тој нагласи дека 31 тенк Абрамс ќе користат украинските сили на територијата на Украина, а не за напад на Русија. Кирби додаде дека тие секако претставуваат офанзивна закана за руските сили во Украина, но не и за оние во Русија.

По конечниот договор за испорака на американските „Абрамс“ и германските „леопарди“, Бајден и германската канцеларка истакнаа дека тоа на никаков начин не претставува закана за напад врз Русија. Олаф Шолц во парламентот изјави дека Германија, и покрај неговата одлука да испорача тенкови и да им даде дозвола на другите земји да испраќаат „леопарди“, ќе избегне ескалација меѓу Русија и НАТО.

И покрај уверувањата дека НАТО нема да влезе во конфликт со Русија, „Политико“ пишува дека на Запад веќе се води дебата за испорака на борбени авиони за Украина, иницирана од Киев со поддршка на балтичките престолнини. Неименуван дипломат кој учествувал во овие разговори со НАТО за овој весник изјавил дека во однос на воената помош за Украина, „следниот природен чекор ќе биде испорака на борбени авиони“.

Новинарите пишуваат дека главната поддршка за идејата за префрлање на „ловци“ ја даваат балтичките земји, додека европските земји стравуваат дека трансферот на борбени авиони ќе предизвика „уште една рунда на ескалација“ и затоа се противат на таков потег. Според еден од дипломатите со кои новинарите разговарале, Вашингтон му рекол на Киев дека испораката на авионот во моментов не е можна.

„Таму има „црвена линија“, но минатото лето таа линија беше на системите „химарси“ и потоа се пресели. Потоа таа беше на тенковите и исто така се движеше“, рече дипломатот и нагласи дека, иако е рано да се зборува за таа одлука, активна дискусија за оваа идеја може да започне за две до три недели.

Извор: Politika

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш повторно во Киев: Да се избегне…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска…

Ќе се ловат корумпирани функционери: Киев формираше…

По повеќемесечниот процес на воспоставување инструменти за…

Сијарто открива: Орбан подготвува посета на Киев

Унгарскиот министер за надворешни работи, Питер Сијарто,…

Ако влеземе во ЕУ Македонија ќе биде…

Ако влеземе во ЕУ Македонија повторно ќе…

Говор на Бајден во Варшава: Киев стои…

Американскиот претседател Џо Бајден попладнево одржа голем…