Објавено на:

Киев објави дека украинската војска влегла во Херсон

t

Војската на Украина денеска влезе во клучниот јужен град Херсон по повлекувањето на руските сили од таму, соопшти украинското Министерство за одбрана.

„Украина ја врати контролата над Херсон, украинските вооружени сили влегоа во градот“, објавија од Министерстрвото на Фејсбук и ги повикаа руските единици што остануваат таму „веднаш да се предадат“.

Украинското МНР денешното повлекување на руската армија на источниот брег на реката Дњепар во Херсонската област окупирана од март го оцени како важна победа.

„Украина во моментов бележи уште една важна победа. Ова е доказ дека што и да каже или направи Русија, Украина ќе победи“, напиша на Твитер украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…