Објавено на:

Киев очекува дека САД, ЕУ и ММФ ќе го финансираат буџетот на Украина и следната година

t

Украина очекува дека покрај воената помош, САД и ЕУ со помош на ММФ ќе го финансираат и буџетскиот дефицит за следната фискална година кој би изнезувал околу 46 милијарди долари.

„Сега се очекува буџетскиот дефицит за следната фискална година дека ќе биде ќе биде околу 46 милијарди долари. Се надеваме дека 14 милијарди ќе дојдат од САД, дел или околу 14 милијарди се надеваме дека ќе бидат покриени од ММФ, бидејќи ги исполнивме основните барања, а останатите 18 милијарди очекуваме дека ќе ги покрие Европската Унија“, изјави Лесја Забуранаја, претставник на буџетската комисија на украинската Врховна Рада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Самитот на ОБСЕ е одлична можност…

"Македонија треба да е горда на своето…

Москва: САД се обидуваат да организираат државен…

Заменик министерот за надворешни работи Сергеј Ријабков…

Волстрит Журнал: Западот стравува од колапс на…

Загриженоста, наводно, доаѓа во време на големи…

Павел: Западот го прекрши ветувањето за Украина

Киев никогаш не добил соодветни резерви на…

Москва: Разговори со САД скоро невозможни

Русија нема да се согласи на „еднострани…