Објавено на:

Киев побарал од производителот на “Бајрактар” да ги опреми со уред за растурање хемикалии

t

Киев побара од турскиот производител на беспилотни летала „Бајрактар“ да ги опреми беспилотните летала со уред за растурање хемикалии, изјави шефот на силите за радијација, хемиска и биолошка заштита на руските вооружени сили Игор Кирилов.

Како што појасни, Москва има потврда дека во декември 2021 година Киев побарал од производителот на беспилотни летала „Бајрактар“ можност да ги опреми беспилотните летала со системи и механизми за дисперзија на аеросоли со капацитет од повеќе од 20 литри.

Според Кирилов, особено загрижува интересот на Украина за испорака на беспилотни летала кои се опремени со технички средства за испорака и примена на биолошко оружје, бидејќи се поставува прашањето зошто Украина е заинтересирана да набави такви средства.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од денеска снег во Киев, а градот…

Во Киев од денеска се очекува обилен…

Бугарија размислува да купи “Бајрактари”

Бугарија ги проучува можноста за купување турски…

Кличко: 80% од домаќинствата во Киев се…

Околу 80 проценти од домаќинствата во Киев…

Кличко се жали: Путин сака луѓето да…

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, во интервју…

Струја и вода нема, им остана само…

Руската армија изврши нови ракетни напади врз…